Karta kredytowa definicja, pojęcie, rodzaje

Karta kredytowa – definicja, pojęcie, rodzaje

Co to jest karta kredytowa? Jaka jest definicja karty kredytowej? Jakie są rodzaje kart kredytowych? Wyjaśniamy pojęcie karty kredytowej!

Definicja karty kredytowej

Karta kredytowa jest wydawana użytkownikowi z przyznanym limitem kredytowym, w ramach którego może on dokonywać płatności. Można nią płacić za zakupy, dokonywać płatności w internecie, czy też pobrać środki z karty z bankomatu. Wszystkie dokonane operacje kartą są rozliczane w ramach przyznanego limitu. Użytkownik karty zostaje przez jej wydawcę obciążony kwotą dokonanej transakcji w ustalonym terminie zgodnie z ustalonym limitem kredytowym, z odsetkami lub bez.

W dzisiejszych czasach jest ona bardzo popularna, używa się nawet pojęcia plastikowy pieniądz. Karty pozwalają konsumentom na budowanie ciągłego salda zadłużenia, z zastrzeżeniem naliczania odsetek.

Jak działa karta kredytowa?

Firma wydająca karty kredytowe, taka jak bank lub unia kredytowa, zawiera umowy z akceptantami w celu akceptacji ich kart kredytowych. Visa, Mastercard to podmioty wydające karty, które ustalają warunki transakcji dla akceptantów, banków wydających karty i banków przejmujących. Elektroniczne systemy weryfikacji umożliwiają handlowcom sprawdzenie w ciągu kilku sekund, czy karta jest ważna lub, czy posiadacz karty ma wystarczające środki na pokrycie płatności, umożliwiając weryfikację w momencie jej dokonania. Weryfikacja odbywa się za pomocą terminala płatniczego lub systemu kasowego. Dane z karty są uzyskiwane z paska magnetycznego lub układu scalonego na karcie. Karty płatnicze są małe, więc można je zabrać ze sobą dosłownie wszędzie.
Bezpieczeństwo karty kredytowej zależy od fizycznego bezpieczeństwa karty plastikowej, a także od prywatności numeru identyfikacyjnego (PIN). Banki europejskie mogą wymagać podania numeru PIN posiadacza karty w celu dokonania osobistych zakupów kartą (zwykle powyżej ustalonej kwoty płatności).

Rodzaje kart kredytowych

Rejestr kart kredytowych jest rejestrem transakcji służącym do zapewnienia, że ​​rosnące saldo należne z tytułu użycia karty kredytowej jest wystarczające poniżej limitu kredytowego, aby poradzić sobie z blokadami autoryzacji i płatnościami, które nie zostały jeszcze odebrane przez bank, i łatwo sprawdzić przeszłe transakcje w celu uzgodnienia i budżetowania.

  1. Biznesowe karty kredytowe to wyspecjalizowane karty kredytowe wydawane w imieniu zarejestrowanej firmy i zazwyczaj można ich używać wyłącznie do celów biznesowych. Ich użycie wzrosło w ostatnich latach.
  2. Zabezpieczona karta kredytowa to rodzaj karty kredytowej zabezpieczonej rachunkiem depozytowym należącym do posiadacza karty. Zazwyczaj posiadacz karty musi wpłacić depozyt w wysokości od 100% do 200% całkowitej kwoty wymaganego kredytu.

Podział kart kredytowych ze względu na zamożność klienta

Jest to podział według korzyści dla użytkownika, wprowadzony przez banki ze względu na ich stopień zamożności. Wyróżniamy tutaj karty:

  • Classic,
  • Silver,
  • Gold,
  • Platinum,
  • ekskluzywne (klubowe, dedykowane).

Sprawdź dostępne oferty kart kredytowych

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.