Kredyt bankowy definicja

Kredyt bankowy – definicja, pojęcie, rodzaje

Czym jest Kredyt bankowy? Jaka jest definicja kredytu bankowego? Jakie są rodzaje kredytów bankowych? Wyjaśniamy pojęcie

Pożyczanie pieniędzy od dawna jest znane społeczeństwom. Od dawna również za udzielenie pożyczki oczekiwano jej zwrotu wraz z dodatkowym wynagrodzeniem. Dziś jest bardzo niewiele osób, które nie mają kredytu. Kredyty biorą osoby prywatne, jak i firmy. Czym charakteryzuje się kredyt bankowy?

Kredyt bankowy definicja

Pojęcie kredytu bankowego definiuje ustawa Prawo bankowe. Zgodnie z przepisami prawa kredyt bankowy polega na pisemnej umowie zawartej między bankiem a kredytobiorcą. Bank udziela klientowi pożyczki na określony czas. Kredytobiorca ma obowiązek zwrócić dług wraz z odsetkami w wyznaczonym terminie.

Kredyt bankowy jest udzielany tylko tym klientom, którzy w ocenie banku mają zdolność kredytową, czyli możliwość do spłaty zaciągniętych zobowiązań. Ważnym wyznacznikiem kredytu bankowego, który w znaczący sposób odróżnia kredyt od pożyczki, jest celowość kredytów. Kredyt zawsze zostaje udzielony na realizację konkretnego celu.

Rodzaje kredytów bankowych

Wiedza o rodzajach kredytów pozwala klientowi na wybranie oferty, która będzie dopasowana do konkretnych potrzeb kredytobiorcy. Wyróżniamy kilka rodzai kredytów.

  1. Kredyt konsumencki przeznaczony jest na zaspokojenie określonych potrzeb kredytobiorcy. Zaciągany jest z myślą o zakupie sprzętu AGD, komputera, czy samochodu. Okres spłaty kredytu to od kilku miesięcy do kilku lat.
  2. Kredyt hipoteczny zaciągany jest z myślą o zakupie nieruchomości lub realizacje inwestycji budowlanej. Okres spłaty może wynosić nawet kilkadziesiąt lat, gdyż dodatkowym zabezpieczeniem banku jest utworzenie hipoteki na nieruchomości.
  3. Kredyt inwestycyjny przeznaczony jest głównie na realizację przedsięwzięć, którymi kredytobiorca zmierza do powiększenia swojego majątku. Przykładem może być tu zakup akcji, czy długoterminowych papierów wartościowych.
  4. Kredyt konsolidacyjny jest przeznaczony dla klientów, którzy mają już inne zobowiązania. Dzięki spłacie zaciągniętych wcześniej kredytów można uzyskać jedną, niższą ratę.
  5. Karta kredytowa jest zobowiązaniem, które połączone jest z kontem bankowym oraz limitem kredytowym, którego bank udzielił klientowi. Bank udziela, na określony czas, klientowi określonej kwoty, która spłacona w wymaganym terminie nie jest obciążona odsetkami.

Wszystkie kredyty bankowe w jednym miejscu


Zobacz także:

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.