Kredyt gotówkowy definicja

Kredyt gotówkowy – definicja, pojęcie, rodzaje

Czym jest kredyt gotówkowy? Jaka jest definicja kredytu gotówkowego? Jakie są rodzaje kredytów gotówkowych? Wyjaśniamy pojęcie.

Kredyt gotówkowy definicja

Kredyt gotówkowy to pożyczka udzielana przez instytucję finansową (bank) dla Klienta indywidualnego. Z definicji jest to kredyt konsumencki udzielany na dowolny cel konsumpcyjny. Można go określić również jako środki pieniężne, które bank wypłaca w całości na rzecz kredytobiorcy na jego konto bankowe lub w formie gotówki w kasie banku. To, w jakiej wysokości zostanie on przyznany, zależy przede wszystkim od zdolności kredytowej osoby, która się o niego ubiega. Może wynosić on od 500 zł nawet do 150 tysięcy złotych.

Jakie są rodzaje kredytów gotówkowych?

Kredyt gotówkowy możemy podzielić na następujące rodzaje. Pierwszy to kredyt konsumencki inaczej zwany również konsumpcyjnym, który kredytobiorca może przeznaczyć na dowolny cel np. na remont, wakacje czy kurs języka obcego. Drugi to kredyt konsolidacyjny, dedykowany spłacie innych zobowiązań (czyli np. w momencie, kiedy klient ma 3 różne kredyty, bank udziela mu kredytu w kwocie równającej się sumie wszystkich zobowiązań i następnie również z banku wychodzą przelewy, których celem jest całkowita ich spłata). Do kredytów gotówkowych zaliczyć można także kredyt lombardowy, który udzielany jest pod zastaw towarów materialnych lub zabezpieczeń w postaci papierów wartościowych. Ostatnim przykładem kredytu gotówkowego jest kredyt studencki, przyznawany na bardzo korzystnych warunkach. Ponadto w przypadku kredytu studenckiego obowiązuje odroczony termin spłaty.

Wady i zalety kredytu gotówkowego

Kredyt gotówkowy, jak każde zobowiązanie finansowe ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Jeżeli mowa o tych pierwszych to niewątpliwie możemy wyróżnić tu łatwą procedurę weryfikacji zdolności kredytowej. Ponadto dużym plusem jest również to, że klient banku nie musi informować, w jakim celu chce zaciągnąć zobowiązanie finansowe. Decyzja w sprawie kredytu zapada zazwyczaj bardzo szybko, a wymagania wobec kredytobiorcy są stosunkowo niewielkie. Od dłuższego czasu klienci mają możliwość wnioskowania o kredyt za pośrednictwem Internetu, co znacznie przyspiesza całą procedurę. Ponadto w przypadku kredytu gotówkowego bank zazwyczaj nie wymaga zaświadczenia o zatrudnieniu. Poruszając jednak temat wad, jakie wynikają z powzięcia tego typu zobowiązania, to są nimi niewątpliwie: wysokie oprocentowanie, duże koszty naliczane przez bank za udzielenie kredytu oraz stosunkowo niewielkie kwoty przydzielania kredytów bez zabezpieczeń.

Sprawdź kredyty gotówkowe dostępne przez internet

Sprawdź również:

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.