Kredyt inwestycyjny definicja

Kredyt inwestycyjny – definicja, pojęcie

Co to jest kredyt inwestycyjny? Jaka jest definicja kredytu inwestycyjnego? Wyjaśniamy pojęcie.

Jest to rodzaj zobowiązania bankowego. Jest on przeznaczony na to, aby kredytobiorca mógł sfinansować za jego pomocą przedsięwzięcia związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Innymi słowy, jest to kredyt na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem i jak sama nazwa wskazuje na inwestycje. Kredyt inwestycyjny pomaga zakupić wartości materialne i niematerialne, zakup np. papierów wartościowych oraz pozwala na modernizację firmy.
Oprócz kredytu inwestycyjnego, który jest najbardziej popularnym produktem, wybieram przez właścicieli firm, można wybrać również kredyt gotówkowy lub obrotowy. Dzięki niemu firma może rozwinąć się poprzez nowe inwestycje i działania lub aby nie stracić majątku, ale utrzymać go na dobrym poziomie.

Od czego zależy kwota otrzymanego kredytu?

Aby dostać pozytywną decyzję odnośnie kredytu inwestycyjnego, trzeba spełnić kilka warunków. Jego kwota jest zależna od sytuacji firmy, od zdolności finansowej firmy oraz ryzyka, które podejmie bank, jeśli zgodzi się na ten rodzaj kredytu. Częstym warunkiem jest wkład władny, który może się wahać w okolicach 20-30 procent. Kredyt taki może być udzielony nawet na bardzo długi czas nawet 20 lat. Bank wypłaca go w całości albo w transzach, w zależności od rodzaju inwestycji wnioskowanej przez firmę. Analityk banku musi bardzo dokładnie przeanalizować sytuację firmy, jego przeszłość i wypłacalność poprzednich zobowiązań, zanim podejmie ostateczną decyzję w szczególności, jeśli wnioskowana znaczna kwota, a kredyt ma być na długi okres. Kredyt inwestycyjny może być wnioskowany w momencie, kiedy firma dopiero powstaje, a środki mają być przeznaczone na rozruch przedsiębiorstwa. Trzeba napisać biznesplan i opisać swoje plany względem pożyczonej gotówki. Oprocentowanie takiego kredytu jest ustalane indywidualnie, zależy głównie od kwoty wnioskowanej oraz czasu, na jaki ma być pożyczona. Raty mogą być równe lub malejące.

Jakie rodzaje kredytu dla firm możemy wyróżnić?

Dla firm wyróżniamy kredyt inwestycyjny oraz kredyt obrotowy. Kredyt inwestycyjny jest świetnym pomysłem, jeśli chcemy rozbudować naszą firmę. Jest to też szansa na zainwestowanie kapitału i powiększenie swojego majątku.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.