Leasing definicja

Leasing – definicja

Czym jest leasing? Jaka jest definicja leasingu? Jakie są rodzaje leasingu? Wyjaśniamy pojęcie – tutaj dowiesz się wszystkiego!

Świat bardzo szybko się zmienia. Wiele nowości, gdzie przeciętny Kowalski nie nadąża nawet poznać. Nowe słowa, często niezrozumiałe, padają stwierdzenia leasing i wiele innych.

Czym jest leasing?

Pokrótce warto wyjaśnić znaczenie coraz powszechniejszego terminu. Co to w ogóle znaczy leasing? Prosta definicja mówi, że jest to forma dzierżawy środków trwałych lub nieruchomości, lecz nie występuje jednoczesna potrzeba ich kupowania. Zwięźle i na temat, zapewne każdy dobrze zrozumiał sens całego przedsięwzięcia. Środki trwałe są przekazywane tymczasowo osobie fizycznej lub podmiotowi gospodarczemu, który oświadcza, że w zamian będzie regularnie uiszczał opłaty. Umowa zawierana jest pomiędzy dwoma stronami, jedną jest oczywiście strona, która finansuje całe przedsięwzięcie, czyli leasingodawca a drugą jest strona, która korzysta, czyli leasingobiorca.

Jakie są rodzaje leasingu?

W pierwszej kolejności wykonajmy podział usługi na leasing bezpośredni oraz leasing pośredni. Co to w ogóle znaczy? Zacznijmy od pierwszego terminu. Wyjaśniając w kilku słowach pierwszy, pozwala zawrzeć umowę pomiędzy dwoma stronami bez pośredników, natomiast drugą formą jest obecność pośrednika, jak firma, która specjalizuje się w tego typu przedsięwzięciach.
Inny podział pozwala wyróżnić trzy typy leasingu: finansowy, operacyjny, a także zwrotny. Jak zawsze nic nam to szczególnego nie wyjaśnia.

  1. Leasing finansowy – forma ta polega na przekazaniu nabytej rzeczy przez leasingodawcę osobie zainteresowanej na długi okres dzierżawy. Cały proces oparty jest na uiszczaniu rat w zamian za wynajmowany towar na czas określony. Opłaty są tak ułożone, by pokryły wartość zakupionego towaru przez leasingodawcę. Forma ta należy do najczęściej wybieranych, szczególnie gdy umowa podpisana jest na czas nieokreślony.
  2. Leasing operacyjny – jest to odmienna forma leasingu, nie są pobierane opłaty za dzierżawę towaru, co ma na celu pokrycie jego wartości. Umowa podpisywana jest zazwyczaj na krótki okres czasu, a przedmiot, który podlegał kwestiom formalnym, zostanie zwrócony do leasingodawcy.
  3. Leasing zwrotny – jest to proces szczególnie kierowany do firm, które w danym momencie nie posiadają odpowiednich środków finansowych. Głównym zadaniem tego procesu jest wsparcie finansowe dla przedsiębiorstwa.

Nie mamy się czym martwić, z tego procesu może skorzystać każdy, osoby prywatne i przedsiębiorcy. Wystarczy wybrać odpowiednią formę. Leasing jest to korzystne rozwiązanie, które ułatwi życie.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.