Lokata bankowa definicja, pojęcie, rodzaje

Lokata bankowa – definicja, pojęcie, rodzaje

Lokata bankowa to jeden z najpowszechniejszych i zarazem najbezpieczniejszych sposobów oszczędzania pieniędzy. Wiele osób korzysta dziś z tego rozwiązania, dlatego warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na jego temat.

Czym jest lokata bankowa?

Terminem tym określany jest rodzaj usługi proponowanej przez większość banków. Całość opiera się na umowie, na podstawie której klient, czyli inwestor, przekazuje instytucji swoje oszczędności, najczęściej bez możliwości wycofania ich przez ustalony czas. Bank, który przyjął depozyt w postaci określonego kapitału, może nim przez dany okres dowolnie dysponować, jednak po zakończeniu umowy musi go zwrócić klientowi wraz z odsetkami. Suma ta jest zatem większa niż w momencie wpłaty, dlatego lokaty bankowe stanowią dla wielu osób doskonałą formę oszczędzania i inwestowania pieniędzy. Decydując się na nią, trzeba jednak dokładnie przeanalizować własne oczekiwania i potrzeby, by ostatecznie wybrać odpowiedni rodzaj depozytu. Warto wspomnieć, że lokatę można dziś założyć również drogą telefoniczną lub internetową.

Rodzaje lokat

Banki oferują dziś swoim klientom wiele rodzajów lokat. Główne różnice dotyczą przede wszystkim wysokości oprocentowania oraz czasu trwania umowy. Najbardziej znane lokaty bankowe to: terminowa, progresywna i rentierska.

  1. Lokata terminowa wiąże się z zawarciem umowy, w której precyzyjnie ustalony jest czas jej trwania. Inwestor nie może w tym okresie dokonywać żadnych dopłat ani wycofać wpłaconych wcześniej środków – w przeciwnym razie straci odsetki. Wyróżnia się tu dwie formy – lokatę odnawialną (czyli automatycznie przedłużaną) i nieodnawialną (definitywnie zakończoną w określonym dniu). W zależności od potrzeb można zdecydować się na wersje długoterminowe (np. roczne) lub krótkoterminowe (np. tygodniowe).
  2. Lokata progresywna umożliwia inwestorowi wypłatę kapitału przed zakończeniem umowy bez jakichkolwiek konsekwencji. Ponadto ten rodzaj depozytu charakteryzuje się również oprocentowaniem narastającym z upływem czasu.
  3. Lokata rentierska, zwykle długoterminowa, polecana jest zwłaszcza osobom, które dysponują większym kapitałem. Wariant ten zakłada cykliczne wypłacanie przez bank odsetek. Może to następować co miesiąc, kwartał lub pół roku.

Oferty lokat bankowych dostępnych przez internet


Sprawdź także:

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.