Oszczędzanie definicja

Oszczędzanie – definicja, pojęcie, motywy

Wydawać by się mogło, że wszyscy wiemy, czym jest oszczędzanie. Tylko, czy na pewno tak jest? Skoro wszyscy wiedzą, czy jest oszczędzanie to dlaczego prawie połowa Polaków nie ma żadnych oszczędności?

Czym jest oszczędzanie?

Zgodnie z definicją oszczędzanie to działanie polegające na zdolności zatrzymania całości lub części środków pieniężnych pochodzących z zysku, lub wynagrodzenia, które przeznaczone zostanie do późniejszego wykorzystania. Oszczędzanie, które jest odłożeniem konsumpcji w czasie, można przeprowadzać w dwojaki sposób. Jednym ze sposobów jest ograniczenie wydatków. Polega on na minimalizacji kosztów stałych. Drugim sposobem jest wzrost przychodów. W tej sytuacji wydatki mogą pozostać na stałym poziomie, a odkładana jest nadwyżka pochodząca ze zwiększonych dochodów. Oczywiście najkorzystniejszym sposobem na oszczędzanie jest połączenie tych dwóch sposobów.

Jakie są motywy oszczędzania?

Motywy gromadzenia oszczędności mogą być bardzo różne. Jednym z najpopularniejszych jest przezorność.

Osoby kierujące się motywem przezorności mają świadomość, że w życiu bywają różne, nieprzewidziane sytuacje. Choroba czy utrata pracy to najczęstsze sytuacje, przed którymi warto się zabezpieczyć. Osoby przewidujące kierują się również często tak zwanym motywem portfelowym, który zakłada zmianę cen instrumentów finansowych.

Kolejnym motywem oszczędzania jest chęć niezależności. Chęć usamodzielnienia się oraz realizacji planów jest kolejnym bardzo silnym bodźcem, które motywuje do gromadzenia dodatkowych środków. Oszczędzanie prowadzi do realizacji marzeń, planów i rozwoju, który można zrealizować dzięki posiadanym środkom.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą często gromadzą oszczędności, by zabezpieczyć swoją działalność i móc ją prowadzić w nieprzerwany sposób. Mając świadomość, że prowadząc działalność gospodarczą, należy liczyć się z gorszym okresem, w ten sposób zabezpieczają środki, z których będą czerpać w trakcie gorszych momentów działalności.

Oszczędzanie bardzo często wiąże się również z chęcią pozostawienia po sobie spadku. Motyw dziedziczenia jest jednym z ważniejszych motywów. Chęć zabezpieczenia bliskich jest bardzo mobilizująca i skutecznie potrafi mobilizować do gromadzenia oszczędności.

Sprawdź oferty oszczędzania obecnie dostępne przez internet


Sprawdź również:

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.