Rachunek bieżący definicja, pojęcie

Rachunek bieżący – definicja, pojęcie

Pojęcie rachunku bieżącego jest dość często mylnie interpretowane. Jest on błędnie utożsamiany z rachunkiem oszczędnościowo rozliczeniowym ROR. Dlatego też wyjaśnienie pojęcia rachunku bieżącego wydaje się nader potrzebne.

Banki oferują szereg różnych produktów finansowych. Wśród nich niezwykle popularne są rachunki bankowe. Mamy ich kilka rodzajów, bo jest np. ROR, rachunek techniczny, pomocniczy, rachunek do lokaty terminowej czy też bieżący. Właśnie ten ostatni produkt będzie bohaterem niniejszego tekstu.

Co to jest rachunek bieżący – definicja

Rachunek bieżący to jedna z odmian rachunku bankowego, który zazwyczaj jest prowadzony przez przedsiębiorców bądź inne podmioty gospodarcze (fundacje, stowarzyszenia bądź placówki edukacyjne). Można na takim rachunku gromadzić środki pieniężne. Są to wpływy należności od kontrahentów, własny kapitał lub też środki przeznaczone na wypłatę wynagrodzeń, zobowiązań względem dostawców lub opłacenie podatków. Korzystając z tego rodzaju rachunku, musimy w zależności od banku liczyć się z różnymi opłatami. Można wskazać tutaj, chociażby te za prowadzenie konta, opłatę za przelewy, posiadanie karty lub też za wyciąg z konta.

Dla kogo jest przeznaczony ten rodzaj rachunku?

Umowę z bankiem mogą zawrzeć wszystkie wspomniane wcześniej osoby prawne i fizyczne. Warte odnotowania jest to, że dysponentem rachunku bieżącego jest jego właściciel bądź też osoba przez niego upoważniona. Warto dodać, że rachunek bieżący w zależności od rodzaju pozwala gromadzić na nim środki pieniężne w rodzimej walucie polskiej, jak i też w zagranicznej.

Jakie możliwości otrzymuje posiadacz rachunku bieżącego?

Mając dostęp do tego typu konta, można;

– w dowolny sposób korzystać ze środków finansowych zgromadzonych na rachunku,
– zarządzać pieniędzmi przez internet lub oddziale naszego banku,
– korzystać z międzynarodowych karty płatniczych np. MasterCard lub VISA,
– zaciągnąć kredyt,
– nadwyżki posiadanego kapitału można gromadzić na lokatach i tym samym pomnażać posiadane oszczędności.

Jak otworzyć tego rodzaju rachunek?

Chcąc posiadać rachunek bieżący, należy wypełnić stosowny wniosek oraz okazać dokumenty zaświadczające daną formę prawną np. wpis CEIDG bądź KRS. Po otwarciu takiego rachunku należy podać jego numer w urzędzie skarbowym.

Zamykamy rachunek bieżący

Zamknięcie rachunku bieżącego ma miejsce z wielu przyczyn oraz może być dokonane nie tylko przez właściciela. Wystarczy w tym przypadku złożyć wniosek o rozwiązanie umowy o prowadzenie rachunku, co skutkuje zamknięciem rachunku bieżącego. Bywają bowiem sytuacje, że ma to miejsce z inicjatywy jednostki nadrzędnej właściciela, decyzję taką podejmie bank w przypadku skrajnych naruszeń lub też na skutek postanowienia sądu, lub prokuratury.

Porównaj aktualnie dostępne oferty rachunków bieżących dla osób fizycznych i firm

Sprawdź także:

 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.