Rachunek lokaty terminowej definicja, pojęcie

Rachunek lokaty terminowej – definicja, pojęcie

Pojęcie rachunku lokaty terminowej jest dość często mylnie interpretowane. Jest on błędnie utożsamiany z rachunkiem bieżącym. Dlatego też zajmiemy się tutaj wyjaśnieniem pojęcia rachunku lokaty terminowej.

Banki w Polsce nieustannie walczą o klientów, kusząc ich coraz to ciekawszymi ofertami i promocjami. Okazuje się, że Polacy coraz częściej interesują się nie tylko kredytami i pożyczkami, ale również produktami, na których z korzyścią zdeponują swoje nadwyżki finansowe. Jednym z takich produktów jest rachunek lokaty terminowej, która gwarantuje bankom nie tylko napływ nowych konsumentów, ale i dodatkowy kapitał. Czym jest rachunek lokaty terminowej i dla kogo jest on przeznaczony? Tego właśnie się tutaj dowiesz.

Definicja rachunku lokaty terminowej

Lokata terminowa to specjalny rodzaj umowy między bankiem a klientem, w której klient zgadza się powierzyć daną kwotę pieniędzy na z góry przewidziany okres. Bank zaś oferuje korzyść w postaci oprocentowania, które stanowi swoiste „wynagrodzenie” za złożenie gotówki na lokacie. Lokaty terminowe zawierane są na różne okresy: mogą to być tzw. „dniówki”, czyli lokaty trwające od 1 do 30 dni, ale są też rachunki o okresie dłuższym niż 12 miesięcy. Podczas tego okresu zazwyczaj nie możemy obracać kapitałem. Jest on „zamrożony” do dnia zakończenia umowy, w którym to następuje wypłata powierzonych środków powiększonych o odsetki wynikające z oprocentowania. Często jednak oferty bankowe pozwalają na nieco więcej swobody, pozwalając na anulowanie umowy w dowolnym momencie, bez konieczności ponoszenia opłat.

Rachunek lokaty terminowej – dla kogo jest przeznaczony?

Oferty rachunków lokat terminowych kierowane są najczęściej do osób z wolnymi środkami, których tymczasowo nie chcą wykorzystywać. Jest to bardzo dobra alternatywa dla zakupu papierów wartościowych. W przypadku inwestowania zawsze występuje ryzyko utraty kapitału, natomiast pieniądze odłożone na lokacie nie są obciążone ryzykiem. Bardzo dobrym pomysłem jest rozdzielenie pieniędzy i odłożenie ich na lokaty do kilku różnych banków. Oferty na nowe środki najczęściej są o wiele korzystniej oprocentowane w porównaniu dla zdeponowanych już środków. Tego typu rachunki możemy uruchomić, dysponując stosunkowo niewysokimi kwotami. Standardowa oferta zaczyna się od powierzonych środków w wysokości 1000 PLN.

Wybierając odpowiednią dla nas lokatę, powinniśmy zadać sobie pytanie, na jak długi czas jesteśmy w stanie zamrozić kapitał. Należy też przeanalizować oferty dostępne na rynku oraz warunki, które należy spełnić, by cieszyć się wysokim oprocentowaniem. Warto pamiętać, by nie powierzać bankowi wszystkich posiadanych oszczędności. Zostawmy sobie taką rezerwę, by w razie niespodziewanego wydatku nie rozwiązywać umowy z bankiem, tym samym tracąc zgromadzone odsetki.

Lokaty, które można otworzyć przez internet


Sprawdź także:

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.