Rachunek oszczędnościowy - definicja, rodzaje

Rachunek oszczędnościowy

Co to jest rachunek oszczędnościowy. Jaka jest definicja rachunku oszczędnościowego? jakie są rodzaje rachunków oszczędnościowych? Wyjaśniamy pojęcie rachunku oszczędnościowego!

Rachunek oszczędnościowy i konto oszczędnościowe, to pojęcia tożsame. Z pozoru wszyscy wiedzą czym jest konto oszczędnościowe… Gdyby jednak zapytać dokładniej o jego cechy i jakie gwarantuje korzyści a przede wszystkim czy warto je zakładać, odpowiedzi byłoby niewiele. Jak sama nazwa wskazuje, rachunek służy oszczędzaniu, jednak na jakiej zasadzie ma się ono odbywać?

Co to jest rachunek oszczędnościowy – definicja rachunku oszczędnościowego

Jest to jeden z rodzajów rachunków bankowych, który przeznaczony dla osób fizycznych, szkolnych kas oszczędnościowych oraz pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych. Nie może on być prowadzony na rzecz podmiotów gospodarczych. Różni się on od często spotykanych rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych (popularnie zwanych ROR) tym, że środki znajdujące się na koncie oszczędnościowym podlegają wyższemu oprocentowaniu, dlatego też wpływa to na szybsze i łatwiejsze powiększanie oszczędności. W zależności od banków wpłaty i wypłaty mogą być wykonywane na żądanie w każdym momencie i wielokrotnie lub przykładowo pierwsza wypłata jest za darmo, ale każda następna wiąże się z konkretną prowizją. Jaki jest tego cel? Przede wszystkim ma to sprawić, że właściciele rachunków nie będą zbyt często wypłacać pieniędzy, tak jak to robią na zwykłym rachunku rozliczeniowym. Dlaczego mają nie wypłacać swoich oszczędności? To proste! Właśnie dlatego, by zachęcić ich do bardziej efektywnego odkładania pieniędzy.

Plusy i minusy, czyli dwie strony medalu

Odwołując się do definicji, można z pewnością stwierdzić, że rachunek oszczędnościowy to dobra inwestycja. Owszem, posiada sporo zalet takich jak to, że można go założyć bezpłatnie, swobodnie wpłacać środki oraz je wypłacać. Jest to dość bezpieczne rozwiązanie o oprocentowaniu wprost proporcjonalnym do pieniędzy na koncie.
Trzeba jednak pamiętać o nielicznych wadach tego sposobu oszczędzania. Przede wszystkim oprócz pierwszej wypłaty inne transakcje w większości przypadków są już płatne. Ponadto oprocentowanie dość wysokie przy dużym depozycie (często negocjowalne), niestety przy mniejszych kwotach jest też niższe. Obecnie oprocentowanie kont oszczędnościowych jest tak niskie, że pod odliczeniu podatku od zysków kapitałowych (podatek Belki) generuje ono stratę 1,1% poniżej poziomu inflacji. Czyli obecnie oszczędzając na koncie oszczędnościowym, tracimy każdego roku. Nie zadowala też fakt, że podczas prowadzenia takiego konta może ono się zmieniać zgodnie z trendami rynkowymi. No i wada dla tych, dla których oszczędzanie jest prawdziwą zmorą – swobodny dostęp do środków, a więc i możliwość ich natychmiastowego wykorzystania.

Jaki rachunek dla kogo?

Obecnie na rynku bankowym jest tak duży wybór różnorakich ofert, że każdy może znaleźć tą odpowiadającą mu być może nie we wszystkim (w końcu nie ma ofert idealnych), ale w większości kryteriów, które stawia. Można wyróżnić rachunek oszczędnościowy w formie podstawowej, rachunek dla dziecka lub dający wyższe procentowanie przy spełnieniu pewnych wymogów.
Ważne jest, aby przed dokonaniem wyboru bardzo dokładnie i szczegółowo zapoznać się z ofertą a każda niejasność wyjaśnić, np. u pracownika banku. To daje gwarancję, że nie natkniemy się na kota w worku.

Rachunki oszczędnościowe dostępne online

Sprawdź także:

 

2 myśli na temat “Rachunek oszczędnościowy

  1. Getin Bank proponuje 1% w stosunku rocznym…. nie zachęca to do oszczędzania w żaden sposób. Chociaż z jednej strony cieszymy się, że kredyty tanieją, a z drugiej denerwujemy, że spada oprocentowanie depozytów. Niestety jedno pociąga za sobą drugie. To fakt, że odsetki od oszczędności nie pokryją inflacji ale odkładając do skarpet straci się więcej. Dlatego warto zyskać choćby ten jeden procent, żeby odłożyć sumę jaką się potrzebuje do intratniejszej inwestycji 😉

    1. Ma Pani rację 😉 W końcu lepszy rydz niż nic jak mówi przysłowie. Dodam jeszcze, że warto odłożyć choćby tyle, żeby stworzyć finansową poduszkę bezpieczeństwa. Dzięki niej można zabezpieczyć się na okoliczność nagłych wydatków i uniknąć konieczności zaciągania kredytu.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.