Rachunek powierniczy - definicja

Rachunek powierniczy – definicja, pojęcie, rodzaje

Czym jest rachunek powierniczy? Jaka jest definicja rachunku powierniczego? Wyjaśniamy pojęcie – dowiedz się wszystkiego o rachunku powierniczym.

Rachunek powierniczy – definicja

Rachunek powierniczy jest rodzajem rachunku bankowego, którego podstawowym zadaniem jest zabezpieczenie środków finansowych w transakcjach między kupującym a sprzedającym. Umowa powiernicza jest zawierana przez powiernika (zbywcę usług, towarów) z ich nabywcą, czyli powierzającym. Bank nie jest stroną tej umowy. Powiernik zawiera odrębną umowę z bankiem o prowadzenie rachunku powierniczego, który w tej sytuacji stanowi zabezpieczenie realizacji transakcji.

Jak działa i czym jest rachunek powierniczy?

Po zawarciu umowy między kupującym i sprzedającym, strona kupująca wpłaca środki na rachunek powierniczy sprzedającego. Sprzedający nie może jednak dowolnie dysponować tymi środkami i są one mu wypłacane, dopiero kiedy spełni warunki określone w umowie rachunku powierniczego. Jeżeli sprzedający nie wywiąże się z warunków umowy, wówczas powierzone środki zostają zwrócone kupującemu. W tej sytuacji Bank jest gwarantem właściwego wykonania umowy i zarazem strażnikiem interesów obu stron.

Przy jakich transakcjach najczęściej jest wykorzystywany?

Prowadzenia rachunku powierniczego jest obowiązkowe zgodnie z Ustawą Deweloperską z 2011 roku. Klienci kupujący mieszkanie wpłacają regularnie na taki rachunek określone kwoty na poczet przyszłego mieszkania. Bank z kolei pełni niejako funkcję kontrolera i sprawdza regularnie postęp prac budowlanych przewidziany w umowie. Warto jeszcze zaznaczyć, że choć na ogół rachunki powiernicze najczęściej spotykane są właśnie w przypadku nieruchomości, to jednak z powodzeniem mogą być także w wielu innych przedsięwzięciach i inwestycjach.

Rodzaje rachunków powierniczych

Istnieją dwa podstawowe rodzaje tego rachunku:

  1. Rachunek otwarty. W jego przypadku w umowie spisane jest dokładnie, jakie kwoty wpłacane są deweloperowi po skończeniu jakiego etapu budowy. Wpłacone przez klienta środki są wypłacane dla dewelopera w transzach po wykonaniu określonych prac. Korzyść dla deweloperów jest taka, że dzięki rachunkowi powierniczemu mogą angażować mniej funduszy własnych przy budowie nieruchomości na sprzedaż budowę. Mogą oni posiłkować się środkami pochodzącymi od kupujących nieruchomość po ukończeniu każdego zaplanowanego etapu budowy. Nabywcy nieruchomości nie muszą obawiać się o swoje środki, gdyż bank jako gwarant bardzo dokładnie sprawdza proces przebiegu budowy.
  2. Rachunek zamknięty. Tutaj pieniądze wpłacane na rachunek powierniczy są przekazywane przez bank deweloperowi dopiero po ukończeniu całej budowy. Oczywiście takie umowy rzadziej są spotykane, ponieważ są mniej korzystne dla deweloperów, ponieważ wówczas muszą oni angażować własne środki na pokrycie kosztu całości inwestycji. Jednocześnie zwiększa się ryzyko upadłości developera szczególnie w momencie, kiedy dostawcy lub inni partnerzy nie będą wywiązywać się ze swoich zobowiązań. Dla klienta zaś ten rodzaj rachunku stanowi bardzo korzystną opcję, gdyż jego pieniądze są w ten sposób bardzo dobrze zabezpieczone.

Sprawdź także: Porównanie kont osobistych

Jedna myśl na temat “Rachunek powierniczy – definicja, pojęcie, rodzaje

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.