Rachunek walutowy - definicja, pojęcie

Rachunek walutowy – definicja, pojęcie

Czym jest rachunek walutowy? Jaka jest definicja rachunku walutowego? Wyjaśniamy pojęcie – dowiedz się wszystkiego o rachunku walutowym.

Rachunek walutowy – definicja

Rachunek walutowy to nic innego jak rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy prowadzony w walucie innej niż PLN. Identycznie jak na ROR można na nim gromadzić środki i przeprowadzać transakcje, z tą różnicą, że w walucie innej niż PLN. Podobnie jak zwykłe konto pozwala na dokonywanie wpłat i wypłat, założenie lokaty oraz korzystanie z karty płatniczej.

Po co mi rachunek walutowy?

Rachunek walutowy może być korzystny dla osób otrzymujących środki z zagranicy (np. wynagrodzenia, emerytury), spłacających kredyt w obcej walucie lub często przebywających poza Polską. Pomoże także osobom często robiącym zakupy w sklepach internetowych lub chcącym zarobić na zmianie kursu danej waluty. Korzystając z konta walutowego, ominiemy prowizję za przewalutowanie.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze konta walutowego?

Konto walutowe jest najczęściej bezpłatne i nieoprocentowane. Różnić mogą się jednak koszty przelewów walutowych (w tym przychodzących), szczególnie tych międzynarodowych. W niektórych przypadkach możemy spotkać się z innym traktowaniem takiego przelewu, jeśli jest on przesyłany w euro do kraju Unii Europejskiej (tzw. SEPA). Należy także przyjrzeć się warunkom korzystania z karty płatniczej – czy jest dostępna, jakie są koszty jej wydania oraz obsługi, koszty korzystania z bankomatów (należących do różnych sieci) w Polsce i poza jej granicami, czy może być używana w przelewach internetowych. Bardzo ważnym elementem jest spread danej waluty, to znaczy prowizja pobierana przez bank przy jej zakupie. Przydatna może okazać się możliwość korzystania z kantorów internetowych, z którymi współpracują banki.

W jakich walutach może być prowadzony?

Konto walutowe najczęściej prowadzone jest w jednej z czterech głównych walut tj. w euro, dolarach amerykańskich, funtach brytyjskich lub frankach szwajcarskich.

Konto walutowe firmowe czy osobiste?

Przepisy prawne pozwalają wykorzystywać konto osobiste na potrzeby firmy. Jest ono zazwyczaj tańsze od firmowego, przy tym niestety mniej funkcjonalne. Pozostając przy koncie osobistym, nie będziemy mieli możliwości wliczenia wydatków w koszty uzyskania przychodu. Utrudnione zostanie księgowanie transakcji, nie uzyskamy dostępu do tańszych pożyczek i ubezpieczeń ani narzędzi do wystawiania faktur.

Podsumowanie

Rachunek walutowy dla niektórych może okazać się przydatnym narzędziem, nie wszystkim będzie jednak potrzebne. Pozwoli ominąć opłaty związane z przewalutowaniem, ale nałoży na nas inne koszty. Warto zastanowić się, czy w naszej sytuacji będzie ono opłacalne.

Otwórz rachunek walutowy w jednym z poniższych kantorów internetowych

Sprawdź także:

 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.