Raport BIK definicja

Raport BIK – definicja

Co to jest Raport BIK? Jaka jest definicja Raportu BIK? Wyjaśniamy pojęcie.

Planujesz zaciągnięcie kredytu lub pożyczki? Zastanawiasz się, jak wygląda twoja historia kredytowa? A może bank odmówił ci wsparcia finansowego? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na któreś z tych pytań, warto zapoznać się z raportem na twój temat przygotowanym przez Biuro Informacji Kredytowej.

Raport BIK to zestaw informacji dotyczących twoich zobowiązań kredytowych i finansowych, zarówno tych zaległych, jak i aktualnych. W dokumencie tym znajdziesz także informacje o zapytaniach kredytowych związanych z Twoją osobą. Wszystkie dane zebrane w raporcie pochodzą od instytucji finansowych współpracujących z Biurem Informacji Kredytowej.

Z danych zgromadzonych przez Biuro Informacji Kredytowej korzystają m.in. banki oraz firmy pozabankowe. Dane te pomocne są w ocenie wiarygodności kredytowej danego klienta i mogą pomóc w uzyskaniu kredytu bądź przyczynić się do odrzucenia wniosku. Korzystając z raportu BIK, możesz więc sprawdzić jakie informacje na twój temat zobaczy pożyczkodawca i wstępnie ocenić swoje szanse na uzyskanie finansowania.

Co znajdziesz w raporcie BIK?

Pobierając raport BIK, sprawdzisz, jak wygląda twoja historia płatnicza zarówno w przypadku kredytów, jak i innych zobowiązań finansowych, np. rachunków za media. Dowiesz się np. jaką część kredytu już spłaciłeś i upewnisz się, czy wszystkie raty zobowiązań były regulowane na czas. Dodatkowo poznasz swój scoring, czyli ocenę punktową, którą bank bierze pod uwagę w ocenie twojej wiarygodności finansowej. Zobaczysz, co wpłynęło na jej wysokość i uzyskasz informacje co zrobić, aby polepszyć swój scoring.

Dlaczego warto skorzystać z raportu BIK?

Korzystając z raportu BIK, uzyskujesz pełny obraz swojej sytuacji finansowej i jesteś w stanie podjąć kroki zmierzające do jej polepszenia. Co więcej, dzięki raportowi BIK na twój temat możesz także uchronić się przed wyłudzeniem kredytu na twoje dane. Jeśli w zestawieniu pojawią się zapytania, o których nie wiedziałeś, będziesz mógł odpowiednio wcześniej zareagować i zablokować proces zaciągnięcia zobowiązania finansowego na twoje konto.

Jak uzyskać raport na swój temat?

Każdy konsument, który chce uzyskać raport na swój temat, musi założyć specjalne konto na stronie Biura Informacji Kredytowej. Pojedynczy raport BIK kosztuje 39 zł. Za komplet 12 raportów zapłacisz natomiast 99 zł.
Sprawdź:

Usługi związane z informacją gospodarczą dostępne online

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.