Ryzyko kredytowe BIK - definicja, pojęcie

Ryzyko kredytowe BIK – definicja

Ryzyko kredytowe BIK – definicja, pojęcie. Jaka jest definicja ryzyka kredytowego BIK? Co to jest ryzyko kredytowe BIK? Wyjaśniamy pojęcie – tutaj dowiesz się wszystkiego!

BIK–Biuro Informacji Kredytowej to instytucja utworzona w 1997 r. przez banki i Związek Banków Polskich na podstawie art. 105 ust. 4 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo Bankowe. Tu banki, osoby fizyczne i podmioty gospodarcze mogą sprawdzić ryzyko kredytowe BIK swojego kontrahenta, współpracownika, a także swoje. Grupa BIK działa na rzecz całego systemu bankowego w Polsce i jest głównym źródłem informacji kredytowej i gospodarczej.

Jakie dane zbiera BIK?

BIK to wielka baza danych o pożyczkach bankowych i pozabankowych osób fizycznych, przedsiębiorców, rolników.
Jakie dane zbiera Biuro Informacji Kredytowej, jakie zobowiązania obejmuje baza BIK?
Są to:

  • Limity debetowe na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym,
  • Kredyty niecelowe i studenckie,
  • Kredyty mieszkaniowe, pracownicze i odnawialne,
  • Karty kredytowe i debetowe,
  • Kredyty na zakup towarów, usług i papierów wartościowych,
  • Karty detaliczne,
  • Kredyty poręczone.

W BIK znajdują się również dane na temat instytucji, w której zostało zaciągnięte zadłużenie. BIK przechowuje informacje o tym, jaka kwota została pożyczona, a jaka spłacona oraz w jakim terminie została spłacona.

Jak sprawdzane jest ryzyko kredytowe BIK?

Wiarygodność kredytowa określana jest za pomocą oceny punktowej. Specjalna formuła matematyczna porównuje dane osoby sprawdzanej do profilu klientów, którzy już spłacają swoje kredyty.
Więcej punktów jest przyznawanych, gdy charakterystyka osoby sprawdzanej podobna jest do profilu klientów spłacających swoje kredyty w terminie. Im bardziej podobna, tym lepiej, tym będzie wyższa ocena, tym większe prawdopodobieństwo przyznania kredytu.

W jakim celu warto pobrać Raport BIK?

Tu sprawdzisz, kto pytał o Twoje dane. Sprawdzisz, czy nie masz długów i zobowiązań, o których nie wiesz, gdy ktoś wziął kredyt na Twoje dane. Raport wykaże, dlaczego bank nie przyznał Ci kredytu, jaką masz historię kredytową oraz czy przykładnie regulujesz zobowiązania. Gdy spłacasz kredyt, skontrolujesz, czy w BIK prawidłowo odwzorowano regulowanie zobowiązania, jak wykazano spłatę rat. Raport to papierek lakmusowy Twojej zdolności kredytowej dla banku. Warto wcześniej, przed złożeniem wniosku o kredyt, sprawdzić w raporcie, jakie ryzyko kredytowe BIK stanowisz dla banku.
Sprawdź:

Usługi związane z informacją gospodarczą dostępne online

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.