Scoring BIK ocena punktowa

Scoring BIK – definicja

Co to Scoring BIK? Jaka jest jego definicja? Co to jest ocena punktowa? Wyjaśniamy pojęcie – tutaj dowiesz się wszystkiego!!

Scoring BIK jest metodą punktowej oceny ryzyka kredytowego udostępnianą przez Biuro Informacji Kredytowej dla podmiotów współpracujących. Korzystają z niego instytucje finansowe takie jak banki SKOK-i, a od niedawna nawet pozabankowe firmy pożyczkowe. Ocena punktowa określa wiarygodność kredytową osoby wnioskującej o kredyt na podstawie porównania profilu tej osoby z profilami innych klientów, którzy otrzymali kredyty. Ocena ta jest tym wyższa, im bardziej profil wnioskodawcy jest zbliżony do profilów osób spłacających terminowo swoje kredyty.

Jak jest wyliczany Scoring BIK?

Scoring, to nic innego jak ocena punktowa, czyli w specjalny sposób obliczana liczba punktów. Jest ona obliczana przy użyciu specjalnej formuły matematycznej, wykorzystującej wiele różnych informacji dotyczących historii kredytowej i aktywności finansowej klienta. Historia kredytowa jest budowana w parciu o dane zgromadzone w BIK dotyczące sposobu i terminowości spłaty przez klienta wcześniejszych i obecnych zobowiązań kredytowych. Obejmuje ona zarówno negatywne, jak i pozytywne wpisy dokonywane do bazy przez kredytodawców opisujące historię spłaty zobowiązań. Dane tworzące historię kredytową można podzielić na cztery kategorie informacji:

  • terminowość spłaty kredytów,
  • aktywność kredytową,
  • wykorzystanie limitów kredytowych,
  • częstotliwość ubiegania się o kredyty (ilość wniosków złożonych w danym czasie).

Co to jest ocena punktowa BIK?

Ostateczna ocena punktowa jest sumą punktów zdobytych przez klienta w powyższych kategoriach. Jest ona prezentowana w skali od 1 do 100 punktów. Od liczby zdobytych punktów może zależeć koszt kredytu, a najlepiej oceniani klienci mogą w niektórych przypadkach liczyć na niższe marże.

Instytucje finansowe mogą stosować własny niezależny system oceny klientów, akceptując różne poziomy ryzyka przy różnych produktach finansowych. Każdy klient może sprawdzić samodzielnie swoją ocenę, pobierając tak zwany Raport BIK.

Sprawdź:

Usługi związane z informacją gospodarczą dostępne online

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.