Ubezpieczenie komunikacyjne definicja

Ubezpieczenie komunikacyjne – definicja, rodzaje

Czym jest ubezpieczenie komunikacyjne? Jaka jest definicja ubezpieczenia komunikacyjnego? Jakie są rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych? Wyjaśniamy pojęcie.

Ubezpieczenie komunikacyjne to jedne z najczęściej wybieranych polis w Polsce. Jest to rodzaj polisy, która należy do działu II o ubezpieczeniu majątkowym określone w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Co dzięki temu mamy zagwarantowane?

Ustawa ta zapewnia, że osoby pracujące z ubezpieczeniami mogą dowolnie ustalać wysokość składek, jednak zakres ubezpieczenia jest dla wszystkich taki sam, różnić może się jedynie cena polisy.

Różne rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych, różne polisy, różne możliwości.

1. Ubezpieczenie OC – jest to jedyna w Polsce polisa, która jest obowiązkowa dla wszystkich właścicieli pojazdów mechanicznych. Formalności należy dopełnić najpóźniej w dniu rejestracji auta w urzędzie, w przeciwnym wypadku może zostać nałożona na nas wysoka kara finansowa. Podczas wypadku, zderzenia lub innej sytuacji z udziałem auta ubezpieczenie komunikacyjne OC gwarantuje, że szkody wyrządzone innym uczestnikom ruchu zostaną pokryte z ubezpieczenia, który chroni mienie, zdrowie i życie poszkodowanych. Podczas wyliczania oferty składki OC bierze się pod uwagę kilka parametrów np. wiek i doświadczenie kierowcy, typ samochodu i pojemność silnika oraz miejsce zamieszkania.
2. AC – ubezpieczenie komunikacyjne od kradzieży i zniszczenia. Ten rodzaj polisy jest popularny wśród kierowców. Nie jest ono obowiązkowe, a pomaga kierowcom pokryć szkody, które się zadziały z naszej winy lub podczas kradzieży samochodu.
3. NNW- rodzaj dobrowolnego ubezpieczenia, posiadanie go chroni dwie strony- kierującego samochodem i drugiego kierowcę. Oferowane jest często w pakiecie z OC lub AC. Pokrywa ono koszty leczenia, rehabilitacji poszkodowanych w wypadku lub wypłaca środki w wyniku uszkodzenia ciała i pozostawienia trwałego uszczerbku na zdrowiu, lub zgonu.
4. Assistance to kolejne dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, proponowane również w pakietach. Gwarantuje wsparcie techniczne i całodobową pomoc w przypadku stłuczki, awarii samochodu poprzez np. holowanie do warsztatu.

Czy to na pewno konieczne?

Pamiętajmy, że ubezpieczenia komunikacyjne są bardzo przydatnymi produktami dla kierowców. Dzięki nim możemy czuć się bezpieczniej, podróżując. Należy zawsze zastanowić się nad najlepszymi dla nas opcjami i dostosować je do naszych preferencji.

Porównaj ubezpieczenia komunikacyjne dostępne przez internet

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.