Ubezpieczenie mienia definicja

Ubezpieczenie mienia – definicja

Czym jest ubezpieczenie mienia? Jaka jest definicja ubezpieczenia mienia? Jakie są rodzaje ubezpieczeń mienia? Wyjaśniamy pojęcie!

Ubezpieczenie mienia to jeden z rodzajów ubezpieczenia majątkowego. Najbardziej popularne jego rodzaje dotyczą zabezpieczeń domów, mieszkań, budynków wchodzących w skład gospodarstwa. Dzięki temu rodzajowi ubezpieczenia możemy zabezpieczyć nasze mieszkanie, dom, majątek przed zniszczeniami oraz wypadkami, które mogą nastąpić najczęściej na skutek występujących zdarzeń losowych.

Czego dotyczy ubezpieczenie mienia?

Ubezpieczanie naszych domów i mieszkań to najstarszy typ ubezpieczenia majątkowego, który występuje w naszym kraju już od początków lat 20 XIX wieku. Z początku ich zakres był bardzo wąski i dotyczył ubezpieczenia budynków od ognia. Obecnie ma ono charakter dość rozbudowany i nie dotyczy tylko podstawowych żywiołów, takich jak np. powódź, zalanie, ogień. Obecnie w pakietach posiadamy także ochronę majątku przed kradzieżą, odpowiedzialności i ochrony cywilnej mieszkańców oraz dodatkową ochronę mienia znajdującego się wewnątrz budynków. Pakiety te są ciągle udoskonalane i rozbudowywane, a chętnych na nie jest coraz więcej.

Czy ubezpieczyć możemy tylko dom lub mieszkanie?

Oczywiście, że nie. Ubezpieczenie mienia może mieć charakter bardzo rozbudowany. Można ubezpieczyć hale, magazyny, domki letniskowe, garaże i ich wyposażenia, domy w budowie, gospodarstwa rolne oraz maszyny w nim występujące. Oprócz nieruchomości można objąć ubezpieczeniem również papiery wartościowe, biżuterię, zwierzęta, środki płatnicze, wyposażenia mieszkania i innych budynków, które posiadamy. Można ubezpieczyć również środki transportu, którymi dysponujemy – rowery, motory, jachty, żaglówki, helikoptery itp. Rodzaj i zakres ubezpieczenia zależy od wariantu, który wybierzemy. Im bogatszy będzie pakiet, tym cena składki będzie wyższa.

Jakie są najczęściej występujące rodzaje ubezpieczenia mienia?

Są to ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem, rabunku i dewastacji, ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych, ubezpieczenie utraty zysku oraz mienia w transporcie.

Ubezpieczenie mienia to bardzo ważny rodzaj ubezpieczenia i każdy powinien taką polisę bez zastanowienia wykupić. Im bardziej rozbudowany pakiet, tym wyższa składka, ale należy pamiętać, że dzięki temu jesteśmy zabezpieczyć sobie dobre zabezpieczenie w razie wystąpienia szkód.

Poniżej znajdziesz ubezpieczenia mienia (majątkowe) dostępne online

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.