Ubezpieczenie na życie - definicja

Ubezpieczenie na życie – definicja

Czym jest ubezpieczenie na życie? Jaka jest definicja ubezpieczenia na życie? Jakie są rodzaje ubezpieczeń na życie? Wyjaśniamy pojęcie!

Coraz szybsze tempo życia sprawia, że sięgamy po zabezpieczenie finansowe. Ubezpieczenie na życie to sformułowanie zapewne każdy słyszał, jednak czy wszyscy wiedzą, co oznacza? Jakie są jego rodzaje?

Jaka jest definicja ubezpieczenia na życie?

Ubezpieczenie na życie to nic innego jak rodzaj ubezpieczenia, które ma na celu ochronę życia i zdrowia ludzkiego. Zgodnie z umową zgon ubezpieczonego, dożycie odpowiedniego wieku czy nieszczęśliwy wypadek powoduje obowiązek wypłaty świadczenia przez zakład ubezpieczeń na rzecz osób uposażonych. Świadczenie zostanie wypłacone, gdy osoba była objęta ochroną ubezpieczeniową, a pojawił się wypadek ubezpieczeniowy, tzw. śmierć. W wyniku zaistniałej następuje koniec obowiązku opłaty składek.
Historia ubezpieczeń sięga aż XVI wieku, korzystali z tej formy żeglarze i kupcy, którzy obawiali się śmierci lub schwytania przez piratów. Przez wiele lat cały system rozwinął na najwyższym poziomie.

Jakie są rodzaje ubezpieczeń na życie?

Wiele różnych ofert umożliwia wybranie opcji odpowiedniej dla siebie.
Ubezpieczenie na życie można podzielić na kilka rodzajów. Ze względu na konstrukcje ubezpieczenia wyróżniamy:

  1. Ubezpieczenie czyste – stanowi ochronę ubezpieczeniową, wysokość składki jest uśredniona, osoba ubezpieczona nie może wykorzystać zgromadzonych środków
  2. Ubezpieczenie mieszane – stanowi ochronę ubezpieczeniową, poza tym spełnia funkcję oszczędnościową, osoba ubezpieczona może wykorzystać odłożone środki (zgodnie z umową).

Wyróżniamy kilka form ubezpieczeń na życie: ubezpieczenie na wypadek śmierci, ubezpieczenie na dożywocie, posagowe, grupowe, z funduszem inwestycyjnym i inne.
Okres zawarcia umowy ubezpieczeniowej to całkiem inne kryterium podziału, wyróżniamy:

  1. Ubezpieczenie bezterminowe – jest ono zawierane na całe Zycie ubezpieczonego. Wypłata świadczenia następuje po śmierci osoby ubezpieczonej lub po dożyciu stu lat.
  2. Ubezpieczenie terminowe – jest ono zawarte na określony czas. Wypłata następuje w wyniku śmierci, innych wypadków lub chorób. Należy zwrócić uwagę, że ochrona wygasa po dożyciu określonego wieku, może zaistnieć brak wypłaty w przypadku zdarzenia losowego.

Podsumowanie

Zanim podejmiemy jakąkolwiek decyzję, warto przeanalizować oferty różnych firm, a na pewno przed podpisaniem umowy dokładnie przeczytać wszystkie dokumenty, Czasem niewielki szczegół może zaważyć na braku wypłaty ubezpieczenia i niestety całe odkładane składni pójdą w zapomnienie, a osoby uposażone nic nie otrzymają.

Porównaj ubezpieczenia na życie dostępne przez internet

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.