Ubezpieczenie turystyczne definicja

Ubezpieczenie turystyczne – definicja, rodzaje

Czym jest ubezpieczenie turystyczne? Jaka jest definicja ubezpieczenia turystycznego? Jakie są rodzaje ubezpieczeń turystycznych? Wyjaśniamy pojęcie!

Wymarzone wakacje, to najbardziej wyczekiwany moment w roku. Każdy pragnie odpoczynku, regeneracji i chwili dla siebie oraz bliskich. Oprócz wybrania miejsca warto pamiętać jeszcze o kilku, istotnych rzeczach. Odpowiednie zabezpieczenie jest niezbędne podczas wyjazdu. Nie tylko spakowanie potrzebnych rzeczy, w tym ubrań, kosmetyków i dokumentów jest ważne, chociaż pozwoli to nam zadbać o własny komfort. Istotne jest jeszcze zabezpieczenie siebie, jak i rodziny przed niespodziewanymi wypadkami, których możemy paść ofiarą w czasie wypoczynku. Między innymi dlatego coraz więcej osób sięga po tego rodzaju ubezpieczenie.

Ubezpieczenie turystyczne – definicja

W słowniku ubezpieczeniowym próżno szukać definicji ubezpieczenia turystycznego. Najogólniej można przyjąć, że jest to grupa ubezpieczeń służąca zaspokojeniu potrzeb finansowych i zdrowotnych powstających w związku z realizacją ryzyka specyficznego dla osób wyjeżdżających na wakacje lub urlop. Są to zatem produkty ubezpieczeniowe mające bezpośredni lub pośredni związek z turystyką i jej uprawianiem. Ubezpieczenia turystyczne obejmują wiele różnorodnych produktów skierowanych do różnych podmiotów. Są to ubezpieczenia dedykowane dla przedsiębiorstw działających w branży turystycznej, jak i do osób indywidualnych.

Czym jest ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenia turystyczne są formą zabezpieczenia podróżującego przed nagłymi przypadkami, wypadkami związanymi z wypoczynkiem. Są to między innymi zdarzenia związane podróżą, w tym transport, nocleg oraz brak możliwości skorzystania z wypoczynku. Przede wszystkim jednak zadaniem tego produktu jest zapewnienie ochrony zdrowia, pokrycia kosztów leczenia za granicą, czy też transportu chorego na teren kraju.

Istnieje wiele form ubezpieczenia turystycznego. Zaliczamy do niego ubezpieczenie na wypadek leczenia, wypadku, zagubienia bagażu lub transportu. Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują dodatkowe pakiety związane z noclegiem. W razie niedotrzymania warunków przez hotel można uzyskać zwrot poniesionych kosztów za pobyt.

Jak wygląda pobyt w szpitalu i specjalistycznych klinikach posiadając ubezpieczenie turystyczne?

Zawarta między klientem a ubezpieczalnią umowa, zobowiązuje ubezpieczalnie do pokrycia kosztów leczenia, w razie wypadku lub choroby podczas trwania zaplanowanego urlopu. W tym przypadku, w zależności od pakietu, ustalana jest kwota maksymalna, która pokryje ubezpieczyciel na leczenie ubezpieczonego. Pozwoli to z pewnością uniknąć wysokich kosztów leczenia w zagranicznych placówkach zdrowia i szpitalach.

Ubezpieczenie w przypadku wyjazdu służbowego

Niezależnie od charakteru wyjazdu, każdy podróżujący i opuszczający granice Polski, ma prawo skorzystać z dobrowolnego ubezpieczenia turystycznego. Składka ze względu na podróż służbową, nie różni się od tej, którą opłacamy w przypadku prywatnego wyjazdu. Dzięki temu coraz więcej osób decyduje się na dodatkowe zabezpieczenie siebie w czasie tego rodzaju czynności zawodowych.

Jakie zalety wynikają z tytułu ubezpieczenia turystycznego?

Przede wszystkim brak opłat za leczenie poza granicami kraju. Zwrot kosztów podróży, w przypadku nagłych sytuacji, uniemożliwiających wyjazd. Zabezpieczenie finansowe w przypadku zagubienia bagażu lub niewywiązania się hotelu z zawartej z klientem umowy.

Warto więc pamiętać, o dobrowolnym ubezpieczeniu planując podróż poza granice kraju, aby nic nie popsuło długo wyczekiwanego urlopu.

Porównaj oferty ubezpieczeń turystycznych dostępnych przez internet

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.